Başlıca görevi insanları elektronik ortamda bir araya getirmek, iletişime geçmelerini sağlamak ve bilgi paylaşımını hızlandırmak olan sosyal medya araçlarının, günümüz dünyasında reklamcılık hususunda da büyük bir etkisi ve pazar payı vardır.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya reklamları (Google, Facebook, Twitter gibi) gibi sosyal paylaşım platformları üzerinden geniş ve aktif bir kitleye hitap edebilmesi bakımından reklam veren firmalara büyük bir avantaj sağlamaktadır. Sosyal medya reklamlarını verimli kılan bir diğer husus ise reklamları kullanıcı profillerinin analiz edilmesi üzerine, her kullanıcıya farklı türden ve ona hitap edebilecek reklamlar yayınlamasıdır. Bu şekilde niteliği ve verimi maksimum düzeye çıkarılır.

Sosyal medya reklamları ücretlendirilme şekliyle ikiye ayrılmaktadır;

  1. En büyük dilimini Facebook ve Google’ın oluşturduğu büyük kuruluşların, belirlediğiniz günlük kota dahilinde reklamınızı belli sayıda kullanıcıya ulaştırmasına dayalı reklamlar.
  2. Trafiği yüksek web site yahut bloglar üzerinden, belli bir anlaşma dahilinde yayınlanan stabil reklamlar.

Sosyal ağlar üzerinden büyük bir takipçi kitlesi yakalayabilmiş eden kullanıcılar da belli bir ücret karşılığı aynı hizmeti verebilmektedir.

Yarum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir